Ставнійчук про зміни до Конституції в частині правосуддя.

Среда, 29 июня, 2016 в 23:51, размещенно в Общество /  1018 /  Комментировать

Марина Ставнійчук

uk real

Ставнійчук про зміни до Конституції в частині правосуддя.

Марина Ставнійчук, заслужений юрист України, член Венеційської комісії з 2007 по 2013 рік, коментує підписання Президентом зміни до Конституції в частині правосуддя.

Напередодні глава української держави під час урочистого засідання Верховної Ради підписав зміну до Конституції в частині правосуддя. Сьогодні з самого ранку ми очікували побачити їх у «Голосі Україна», але вочевидь до ранку їх ще не надрукували, але будемо чекати, що такі до вечора надрукують і в офіційній газеті Верховної Ради України ми таки це побачимо.

Стартує сьогодні судова реформа в Україні. Які наслідки і результати вже найближчим часом ми можемо побачити, на вашу думку?

Також не однозначне і складне питання. Для мене дивно, що сьогодні з ранку в кіосках ми не мали можливості купити «Голос України» і прочитати в ньому обіцяний проект змін до Конституції. Щодо правосуддя. Можливо до вечора і надрукують, але ж позиція і порядок повинен бути дотриманий у будь якому разі. Але це, щодо форми.

Зміни до Конституції вносяться в порушення Конституції

Я би хотіла звернути увагу на складність цієї реформи у зв’язку з тим, що зміни до Конституції вносяться і ви знаєте, в порушення Конституції в умовах, коли в країні іде війна. Хоч в української Влади, ця операція називається АТО. Але насправді в Конституції існує заборона на внесення змін до Конституції.

Декілька кроків в судовій реформі за попередні два роки були зроблені і вони були пов’язані з тим, що насамперед дати оцінку діяльності кожного суді окремо і очевидно вирішити питання того, чи буде кожен окремо в судовій владі суддя працювати і надалі.

Три хвилі в зв’язку з прийняттям відповідних законів, спочатку про відновлення довіри до судової влади, потім закон про очищення влади, якій в народі називають закон про люстрацію, згодом про відновлення право на справедливий суд.

Всі ці закони в упродовж двох років передбачали цілий ряд заходів, які пов’язані з притягненням до відповідальності суддів за провадженням відповідних атестаційних заходів, перевірки їх доброчесності і таке інше.

Разом з тим, при змінах до Конституції Країни в частині правосуддя, сталась така ситуація, що з одного боку є позитивні моменти, які запроваджуються у Конституції, підвищення вікового цензу для заняття посади суді, підвищення кваліфікаційних вимог, досвіду суддів і ряд інших новел, які пов’язані з деяким покращенням діяльності судової гілки влади в Україні.

Важко говорити про позитивний характер змін до Конституції

Разом з тим, повинна зауважити, що всі ці позитиви нівелюються тим, що політичні впливи Президента і виконавчої судової гілки влади не виправданні, зберігаються ще практично до 2019 року. Тому мені важко говорити про абсолютно позитивний характер змін до Конституції. Тим більше, що разом з Конституцією приймався і відповідний закон про судоустрій і статус суддів.

Ви знаєте, що і на момент ухвалення, і сьогодні ці обставини нікуди ні зникнуть. Цей закон не відповідає Конституції України в більшості своїх положень. І приймався він у порушення регламенту Верховної Ради, у порушення як порядку, так і строків передбаченим відповідним законодавчим процесом.

Тому нажаль, складається так ситуація, коли під надзвичайно важливою тезою покращення діяльності судової гілки влади, ефективності правосуддя в Україні в системі судової влади зберігається низка суб’єктивних чинників. Які будуть негативно впливати в найближчий період на діяльність суддів в Україні.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій, він не виключає того, що поточна сесія може бути продовжена до вересня. Тобто зрозумілим стає, що найближчим часом, як це має бути згідно з планом роботи Верховної Ради, спікер Парубій не збирається закривати цю сесію. Із чим, це може бути пов’язане?

Реформа робиться у антиконституційний спосіб

Не виключаю тієї ситуації, що очевидно і вході судової реформи на сьогоднішній день, навіть, якщо уявити, що Конституція починає діяти, що закон про судоустрій і статус суддів нарешті буде підписаний Президентом України і почне діяти, хоча я не розумію, як може реформуватись судова гілка влади у антиконституційний і протиправний спосіб. Як можна вимагати потім від судової гілки дотримання верховенства права, дотримання Конституції і законів, якщо сама реформа робиться у антиконституційний спосіб.

Але, зрозуміло, що прийнятих Парламентом для реформування судової гілки влади законів явно недостатньо. Відсутні механізми, які пов’язані з реформуванням судоустрою в Україні. Невнесені зміни до низки процесуальних законів, насамперед в кодексі, який регулюють питання кримінальної, цивільної, адміністративної відповідальності і відповідних правовідносин господарського права. Жодної зміни до жодного кодексу не внесені.

І таким чином, абсолютно зрозуміло, що для намагання реформувати потрібні будуть серйозні корекції, серйозні доопрацювання системи законодавства, який би дав мінімально врегулювали питання впровадження в життя питання судової реформи. Очевидно можливо із цим пов’язана заява спікеру Парламенту про те, що робота Парламенту буде продовжена до вересня. Хоч зрозуміло, що депутати наші не переробляються, але все ж би хотілось нагадати, що є все ж таки порядок роботи Парламенту і літні канікули там також передбачені.

Марина Ставнійчук, заслужений юрист України, член Венеційської комісії з 2007 по 2013 рік, ексклюзивно коментувала поточну, зокрема політичну ситуацію.

Новости партнеров