Ексклюзив. Трюхан про результати Варшавського саміту НАТО для України.

Воскресенье, 10 июля, 2016 в 18:59, размещенно в Политика /  1123 /  Комментировать

Вадим Трюхан. Підсумки саміту НАТО

uk real

Ексклюзив. Трюхан про результати Варшавського саміту НАТО для України.

Ексклюзивно телефоном у студію каналу News One, дипломат міжнародник Вадим Трюхан. Запитаємо його, чи погоджується він з висновками військового експерта Ігора Козія, щодо підсумку саміту НАТО у Варшаві. Який каже, що декларації є, а дій немає.

Розкажіть нам будь ласка свої враження і думки, що до саміту НАТО, який завершився учора у Польщі. Які підсумки можна зробити? Принаймні за тими повідомленнями, які є у нас та за тими деклараціями, які були озвученні. Говориться про поглиблення партнерства, про підтримку України за сорока напрямками, зокрема у безпековому напрямку. Що правда військовий експерт Ігор Козій каже, що ця декларація, це просто слова і не чим ні підтвердяться.

Україна втратила дуже багато часу

Я з чим погоджуюся, так це з тим, що Україна втратила дуже багато часу і ми по суті втрачали шанси у відносинах з НАТО. І лише з призначенням віце-прем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванки Климпуш-Цинцадзе, почались вже якісь рухи. І відновлення системи координації політики європейської інтеграції і співпраця з НАТО вже в практичній площині. Але часу ми втратили дуже багато.

Друге. Стосовно саміту. Те, що прогнозували експерти воно по суті і відбулося протягом тих двох днів. Ми отримали широкомасштабну програму співпраці. Ми отримали запевнення в підтримці України від НАТО в нашому потраплянні агресії Росії. Тобто, весь той набір, який анонсувався, напрямків співпраці з НАТО, він був оголошен.

Проривів не відбулося

Варшавський саміт НАТО 2016

Які х ось проривів, я б погодився з Ігорем Козієм, не відбулося. Ні про членство НАТО не йдеться, ні про план, що до членства і нічого іншого. Але на даному етапі для України дійсно важливі практичні речі, а не якісь політичні заяви, чи довготермінові прогнози.

Я особисто задоволений тим, що відбулося. А тепер нам треба не повторювати помилок, які були повторені протягом двох років після Революції Гідності. І брати тепер і робити, як казав Андрій Садовий. Все про що домовились, переводити в практичну площину і імплементовувати.

А за який час, ви кажете ми можемо брати і імплементовувати? За який час ми можемо це імплементувати? І зокрема, пан Квасьневський і пан Литвин висловилися досить такі різко з приводу України, з приводу наших прав стати членом північно-атлантичного альянсу. Як ви вважаєте, за який час члена північно-атлантичного альянсу будуть більш схильні, чи прихильні до України?

М’яч на нашій стороні, тепер все залежить від того, як ми будемо працювати. Є різні приклади в історії поглиблення відносин третіх країн взаємодій з НАТО. І у тому числі те, що стосується отримання плану дій, що до членства і вступу до НАТО. Це перше.

Різка заява Квасьневського

Друге. Я би ні посипав голову попілом і у в зв’язку з заявами Квасьневського, деяких інших політиків, ні в якому разі не робив би трагедії. Дуже добре до речі, що такі заяви були. Це для нас буде певний такий імпульс, дзвіночок для наших політиків, керівництва держави.

Але, в любому випадку, бухарестську декларацію ніхто не відміняв і країна стане державою членом НАТО після того, як вийде на відповідні критерії членства. А з точки зору того, що домовилися в Варшаві, тут зволікати не можна. Тут треба вже сьогодні, завтра робити все для того, щоб швидко запустити ці трастові фонди. Швидко почати імплементувать питання пов’язані з реформами в секторі безпеки і оборони і таке інше.

Вадим Трюхан, щодо підсумку саміту НАТО у Варшаві

Вадим Трюхан, щодо підсумку саміту НАТО у Варшаві

Що наступне треба зробити Україні і які можливо три перші кроки, чи заяви, які мають вийти з нашої держави для того, щоб ми довели цим країнам членам НАТО, що ми не просто балачки з ними розмовляємо, а що ми серйозно налаштовані? Якщо, це дійсно необхідно Україні.

Перше і ключове, це треба нарешті відновить механізм політики євро-атлантичної інтеграції. Вже навіть після переформатування Уряду пройшов досить тривалий час. А ми все чуємо від віце-прем’єр-міністра пані Іванки Климпуш-Цинцадзе, що от-от, ось-ось, проходить по міністерствах узгодження, чи щось і так далі. Мається на увазі мабуть відповідний указ Президента.

Але треба вже це робити і не місяцями гонять якийсь документ по міністерствам, а протягом днів. Призначать відповідальних осіб за ті, чи інші напрямки координації взагалі відносин з НАТО. Це перше.

Довести до логічного завершення кримінальні справи

Друге. Ключова проблема України, це корупція. І це знають всі. І наші держави партнери на двостороннім рівні і на рівні Європейського Союзу, і на рівні НАТО. От Україні дуже важливо довести до логічного завершення ті кримінальні справи, які вже початі проти наших підозрюваних у корупції. Ми зараз бачили останніми днями багато анонсованих справ. Нам треба протягом тижнів продемонструвати, що ми спроможні не лише робити якісь публічні затримання. А, що ми спроможні доводить до судових рішень справи проти наших корупціонерів. І це буде дуже серйозний сигнал до держав членів НАТО. Це друге.

І третє. Для того, щоб працювала економіка, потрібно, щоб працювала судова система. В Україні зроблено перший крок з прийняттям змін до Конституції. Але сама судова реформа, як така, ще не запущена. От тут теж треба не чикати місяці і роки, а протягом тижнів, чи декількох місяців провести судову реформу. Вдасться це зробити, то це до нас значно підніме довіру.

Політолог міжнародник, політичний експерт міжнародник і дипломат Вадим Трюхан був на зв’язку телефоном у студії News One і коментував результати Варшавського саміту НАТО для України.

Новости партнеров