Виктор Пинзеник: Украинцев лишили права выбора

Вторник, 17 ноября, 2015 в 10:02, размещенно в Политика, Топ-политика /  747 /  Комментировать

uk real

Виктор Пинзеник: Украинцев лишили права выбора

Сельские жители должны иметь право выбора: обрабатывать, сдавать в аренду или продавать свой участок

Всього три депутати проголосували проти продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Конституційною більшістю у 309 голосів рішення прийнято. З досвіду знаю, що законопроект подібного змісту можна автоматом включати в порядок денний засідань парламенту кожного року. Бо триває процес пролонгації мораторію вже впродовж тринадцяти років. За цей час 400 тисяч власників відійшли в інший світ, так і не скориставшись своїм правом володіння землею. І тепер у парламенті пропонується вилучити так звану відмерлу спадщину.

Я б іще зрозумів, якби дискусія велася з приводу того, чи допускати приватну власність на землю сільськогосподарського призначення, чи ні. Але підстав для такої дискусії немає. Може не всі політики знають чи хочуть знати, що ця земля уже знаходиться у приватній власності українських селян. Вона — не народна власність, як дехто пафосно заявляє. Але стосовно землі в Україні своєрідне трактування права власності. Ви можете володіти власністю, але не маєте права розпоряджатися нею і продати її.

Я ще не чув жодного серйозного аргументу проти продажу землі. Заяви щодо народного характеру власності є тільки лозунгом. І не більше. Хтось боїться вивезення землі чи її поживних елементів на експорт у мішках чи вантажівках? Введіть відповідні заборони.
Коли говорять про бідність наших селян і готовність продати за безцінь землю, я не розумію і не сприймаю такої примітивної оцінки наших українських селян. Спробуйте купити під Києвом у когось землю несільськогосподарського призначення за $100 за гектар. Селяни вміють розпоряджатися своїм.

Заяви щодо народного характеру власності на землю є тільки лозунгом. Право продажу землі не означає, що завтра всі мають продати належні їм земельні ділянки. Селяни повинні мати право вибору: самим обробляти, здати в оренду чи продати свою ділянку.

Аграрний сектор є одним із секторів можливого українського прориву. Бог дав нам усі природні умови для такого прориву. Є і працьовиті люди. Бракує «дрібнички» — грошей, або, як їх називають професійною мовою, інвестицій.

Задайте собі просте питання: хто з вас збудує хату на чужій землі? Це стосується і сільськогосподарських об’єктів і техніки. Може, дехто і знайдеться, але масовості не буде. Бо це завжди ризиковано. Інвестиційний ризик в аграрному секторі нерозривно пов’язаний з власністю на землю. Дана проблема не тільки стримує потік інвестицій зі сторони. Вона значно обмежує нинішніх власників щодо залучення коштів. Бо іпотека хороший інструмент для цього.

Що важливо для ринку землі? Прозорість і конкурентність. І продавці, і покупці повинні мати доступ до інформації щодо пропозицій цін купівлі чи продажу, реальних цін угод у всіх куточках України. І для цього не потрібно якихось особливих, надзвичайних рішень, яких не спроможуться прийняти вже тринадцять років.

Невже ніхто не бачить: заборона не означає, що процес купівлі-продажу землі не відбувається. Тільки відбувається він у тіні, з-під поли. Тут якраз і широке поле для зловживань та маніпуляцій, обману власників. Чи може питання якраз у тому, щоб цей процес первинного переходу власності відбувся у тіньовому режимі? А до його завершення селянам можна нав’язувати умови оплати і строки оренди землі. Бо вибору селянам не дали.

Виктор Пинзеник

Виктор Пинзеник

Народный депутат, экономист

nv.ua

Новости партнеров