Законопроект для армії, що «горить». Тетяна Чорновол.

Понедельник, 11 апреля, 2016 в 20:41, размещенно в Из блогов, Политика /  1170 /  Комментировать

Тетяна Чорновол

uk real

Законопроект для армії, що «горить». Тетяна Чорновол.

Звертаюся до депутатів ВР та окремо до Іванчука


Вкрай важливо, щоб на цьому тижні ВР підтримала законопроект «Про особливості здійснення закупівель для потреб оборони».

Поясню чому – в новому Законі «Про публічні закупівлі» вказано, що закупівлі в особливий період встановлюються окремим законом. А час АТО – це «особливий період». Закон України «Про публічні закупівлі» вступив в дію 1 квітня 2016 року. Однак окремий закон для МО, ще не прийнятий. Тобто закупівлі в Міністерстві оборони – ЗАБЛОКОВАНІ. Здається, не треба пояснювати, що це означає.

Тому те, що на минулому тижні Верховна Рада не прийняла за основу законопроект N4288 – БЕЗВІДПОВІДАЛЬНО.

По-суті, законопроект спрямований на створення конкурентної переговорної процедури закупівлі в максимально стислі строки. В цьому є нагальна потреба тому, що проведення відкритих торгів становить аж 60 днів. Особливість запропонованої переговорної процедури полягає у проведенні відбору її учасників через електронний аукціон на конкурсних засадах.

Наприклад, зараз потрібна термінова закупівля літнього дизельного палива. В армії є ще запас зимового, але виїздити його – невиправдане марнотратство. І взагалі, якщо зараз піти по повній процедурі закупівлі на 60 днів, то і запасів зимового може не вистачити. То що, розпускати фронт?

Тому надзвичайно важливо терміново прийняти цей законопроект за основу на цьому тижні. Тільки за основу. Тому, що є проблемні моменти, які треба доопрацювати. А на наступному тижні треба приймати в цілому.

А тепер про те, в чому є проблеми.

Профільним комітетом, що розглядає цей законопроект є не наш, з нацбезпеки і оборони, а економічний. Тому N4288 був зареєстрований за підписом керівника цього комітету – Андрія Іванчука. А позаяк законопроект «горить», через його термінове «пожежне» подання, він був виписаний з «дірками», якими можуть скористатися несумлінні учасники тендерів та корупціонери.

Комітет з нацбезпеки та оборони ВР, що собаку з’їв на економії коштів в закупівлях Міноборони, звернувся до Іванчука з напрацьованими змінами. Ми просили подати доопрацьований законопроект, який можна було б прийняти в цілому на цьому тижні. Однак він не був поданий…

Правки, які ми пропонували, були вистраждані на практичному досвіді. Бо нам, депутатам комітету, довелося воювати з «мародерським підрозділом» у «Волонтерському десанті» Міноборони, що курував тендерні закупівлі майже півроку. А з головним їх дітищем – схемою, що полягала у виписуванні «технічних умов» під конкретного виробника, воюємо до сих пір.

Зауважу тут, що у «Волонтерському десанті» були і є справжні ідейні волонтери, я не хочу таких образити, але були і «мародери». А як інакше назвати керівника робочої підгрупи по розробці елементів речового забезпечення для військовослужбовців Збройних Сил України Лесніка К.О. з команди Бірюкова? Якщо він не лише розробляв для Міноборони більшість сумнівних ТУ, а ще запатентував на себе малюнок тканини камуфляжної – «VARAN», щоб отримувати роялті від виробника!

Тому наш комітет, а також тендерний комітет Міноборони дуже прискіпливо поставився до цього законопроекту, і ми побачили кілька «дірок». Тож дуже потрібно його доопрацювати.

Зауважу, що завдяки нашій спільній роботі- тендерного комітету Міноборони та профільного комітету ВР, вже були заощаджені чималі державні кошти. Нашими спільними зусиллями зекономлено коштів міноборони більше 1 млрд. грн.

Так, на останній закупівлі послуг харчування було збережено майже 400 млн. грн. Це була справжня війна за ціну з «харчувальниками», яких ми успадкували від Юрія Єнакіївського. Причому вони спромоглися знайти «дірки» навіть у електронній системі тендерів «Прозоро» і намагалися використати їх в своїх інтересах…

Тому мені дико, що мій колега Іванчук не спромігся подати на минулому тижні доопрацьований законопроект, що ліквідує такі «дірки».

В доопрацьованому варіанті, зокрема, детально прописана процедура оскарження, не лише результатів тендерів, а також техумов, щоб не повторювалася ситуація аналогічна з закупівлею берців, коли в ТУ був прописаний конкретний малюнок підошви, який лила конкретна фірма. Таким чином, тільки вона одна могла отримати замовлення і тому дозволила собі завищити ціну на 300 грн. за пару.

Друге, в запропонованих змінах дана можливість, у разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам та відсутність якихось документів усунути недоліки «не під час проведення переговорів» (як зараз), а упродовж одного робочого дня з моменту проведення переговорів. Бо зрозуміло, що нинішня редакція означає неможливість усунути недоліки. А це, в свою чергу, означає, що можна в ручному режимі збити реального переможця та віддати перемогу по-домовленості.

Далі: під час закупівлі послуг харчування в МО був прецедент, коли один з монополістів вирішив завалити тендер, щоб пролонгувати попередній договір з диктованою ним надвисокою ціною. Для цього на тендер подалося стадо клонів «харчувальника» з нереально низькою ціновою пропозицію. Задумка була наступна: «клон-переможець» затягує підписання договору аж до пролонгації старого договору.

Тому пропонуємо уточнити в законі, що укласти договір можна у строк не пізніше ніж сім робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір.

І, нарешті – ціна. В законопроекті Іванчука вказано, що Замовник може обрати наступні критерії оцінки: «1) ціна; 2) ціна (питома вага даного критерію не може бути нижчою ніж 70%) разом з іншими критеріями оцінки».

Тут треба детально прописати, коли використовуються «інші критерії оцінки». Адже якщо це буде застосовано для закупівлі дизпалива, це означає одне – перемогу обраного учасника і 30% «відкату».

Тому обов’язково уточнюємо, що замовник може обрати критерії оцінки зазначені в підпункті другому виключно у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер.У разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг для яких існує постійно діючий ринок, єдиним критерієм оцінки є ціна.

Отже підсумок:

 
 

1 Дуже важливо, щоб законопроект N4288 був прийнятий на наступному тижні за основу.

 

2 Дуже важливо, щоб остаточно законопроект був прийнятий з цими правками.

Ще раз повторюю: нині закупівлі в МО ЗАБЛОКОВАНО. Це не припустимо Це особиста відповідальність кожного депутата.

Законопроект для армії, що

Законопроект для армії, що

Законопроект для армії, що

facebook.com

Новости партнеров